CZK | EUR

Příprava kávy

Příprava kávy

Která káva, který způsob přípravy je nejlepší? Nejlepší je ta káva, která Vám nejvíce chutná, voní a dokáže povzbudit tělo i duši. Třeba si jen správně vybrat. Každému jednotlivci chutná něco jiného. Někdo má rád kyselejší nebo ovocné tóny, někdo zase upřednostňuje čokoládové nebo oříškové chutě. Vše je otázkou chuti jednotlivce.

Kávu lze připravit různými způsoby. Základní princip je společný pro všechny metody přípravy. Pomleté upražené zrno se extrahuje horkou vodou (párou), někdy je kladen důraz na teplotu, délku, tlak apod. Příprava dobré kávy je rituál, při kterém je třeba dodržovat určitá pravidla a doporučení. Velmi podstatným momentem před přípravou kávy je její správná hrubost mletí, kterou ovlivníme veškerý další postup, a docílíme tím opravdu kvalitní šálek kávy. Použít pouze čerstvé pražené zrno a mlít jej těsně před spařením. Čerstvou kávu v šálku pijte co nejdříve. Šálek před tím nahřejte. Na přípravu espressa má vliv i aktuální počasí. Součástí kultury pití kávy by mělo být i správné servírování.

Espresso

Jak vypadá správné espresso? Co dělá espresso espressem? Espresso (v překladu „vytlačená káva“) je metoda přípravy kávy, která využívá tlakové čerpadlo. Poznáte ho dle krémové, několikamilimetrové pěny na povrchu s oříškovou až čokoládovou barvou. Měla by být hladká, bez větších bublinek a po rozhrnutí lžičkou by se měla vrátit zpět. Dobré espresso krásně voní například po ovoci, květinách, čokoládě, karamelu… (záleží hodně na odrůdě). Nejdůležitější je však chuť espressa. Za hlavní chutě považujeme sladkost, kyselost, horkost a jejich vzájemnou vyrovnanost.

Espresso má přesné parametry. Nejznámější parametry espressa, certifikované v Itálii Národním institutem kávy, jsou: 7,2 g, 25-35 ml, 20-30 s, 9 barů, 90 °C (tzv. certifikované espresso). Klasické espresso je základ i pro další nápoje. V některých státech si určité parametry přizpůsobují, velmi často hlavně dávku kávy. Lépe pak vynikne aroma, chuť i plné tělo. Získáme tak z konkrétní kávy co nejvíce jejich pozitivních vlastností. V našich podmínkách jsou parametry následující: teplota je 88-95 °C, tlak 9 barů, množství v šálku 25 -35 ml, dávka 8-10 g (8 g pro středně pražené kávy a směsi, 9-10 g pro jednodruhové kávy a světleji upražené), čas 20-30 s (čas nám ukazuje nastavení hrubosti na mlýnku).

Příprava espressa:

 • použijeme pákový kávovar, dobře předehřátý a propláchnutý,
 • kávu nameleme najemno, nasypeme do sítka,
 • zarovnáme tamperem, zasuneme do hlavy,
 • od spuštění kávovaru počítejte 20-30 vteřin,
 • čas přizpůsobte množství kávy v šálku (25-35 ml),
 • káva by měla vytékat v tzv. „myších ocáscích“,
 • kvalitní extrakce se dá poznat i podle „cremy“ na povrchu.

Velmi častou chybou při přípravě espressa je nesprávné mletí. Hrubě namletá káva vyteče z kávovaru moc rychle, espresso má světlou, téměř žádnou pěnu. Naopak moc jemně namletá káva vytéká pomalu, přepálí se a espresso má na povrchu hodně tmavou pěnu, která rychle zmizí.

Cappuccino

Cappuccino je velmi oblíbeným kávovým nápojem. Na rozdíl od Italů, kteří pijí cappuccino po ránu, si jej dopřáváme po celý den. Připravuje se z espressa a našlehaného mléka, pomalu nalitého do kávy. Na povrchu je možné tvořit různé obrázky (latte art). Cappuccino je krémové a ihned po naservírování ho lze ihned vypít. Pěna o jemné a hladké konzistenci, bez velkých bublinek, lesklá, by měla být zarovnána po okraj šálku. Tvoří necelou třetinu nápoje. Spojením espressa a jemné mléčné pěny se propojí chutě kávy a laktózy.

Příprava cappuccina:

 • základem pro chutné cappuccino je kvalitní espresso,
 • správně našlehané mléko a pěna v konvičce, vzájemně promíchané, lesklé,
 • z výšky pár centimetrů nad šálkem nalijte pěnu přímo doprostřed,
 • v polovině plného šálku konvičku lehce nakloňte.

Našlehání mléka není jednoduché, když však dodržíte několik pravidel, výsledek vám jistě udělá radost. Šlehejte studené kvalitní plnotučné mléko (důležité jsou tuky a bílkoviny, díky nimž jde pěna ušlehat). Vždy přesně do poloviny kovové, nerezové konvičky nalijte mléko. Čistou a profouknutou trysku kávovaru vložte do mléka v konvičce, přibližně 1 cm pod povrch. Při sléhání je třeba vytvořit správný vír (trysku opřeme o stěnu a trochu natočíme na stranu). Spusťte páru naplno a uslyšíte jemné praskání a bublání. Pomalu posunujte konvičku dolů. Jakmile vás začne pálit, má napěněné mléko teplotu cca 70 °C. Páru vypněte, aby se mléko nepřevařilo. Očistěte trysku a pofoukejte ji odstřikem. Konvičkou klepněte po stole, abyste se zbavili velkých bublin a můžete nalít do espressa.

Caffe zpravodaj

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru novinek a akcí od Caffe Icástico.